اخبار

جریمه بکارگماری اتباع بیگانه غیر مجاز در شهرستان جم

جریمه بکارگماری اتباع بیگانه غیر مجاز در شهرستان جم
محبی زاده گفت: کارفرمایانی که از خدمات کارگران خارجی غیر مجاز و فاقد پروانه استفاده کنند بابت هر روز بکارگیری3184000 ریال جریمه می شوند.

به گزارش روابط عمومی اداره تعاون کار ورفاه اجتماعی شهرستان جم، ایرج محبی زاده در حاشیه بازدید از کارگاههای ساختمانی و عمرانی شهرستان جم بیان کرد: اگر چه حضور نیرهای کار خارجی در ایران همانند حضور اتباع ایرانی در سایر کشورها امری طبیعی و اجتناب ناپذیر است اما زمانی که اتباع خارجی بدون مجوز و به شکل غیرقانونی وارد کشور می‌شوند دیگر نمی‌توان اشتغال به کار آنها در مشاغل داخلی و فعالیتهای اقتصادی را امری موجه دانست و پذیرفت.

این مقام مسئول  در ادامه گفت: که برابر ماده ۱۲۰ قانون کار، اتباع بیگانه نمی‌توانند در ایران مشغول بکار شوند مگر آنکه دارای روادید ورود با حق کار مشخص بوده و مطابق قوانین و آیین‌نامه‌های مربوطه، پروانه کار دریافت کرده باشند.

وی اضافه کرد که ماده ۱۲۱ قانون کار نیز وزارت کار را مکلف کرده با رعایت شرایطی نسبت به صدور روادید با حق کار مشخص موافقت و پروانه کار صادر کند؛ از جمله اینکه تبعه بیگانه دارای اطلاعات و تخصص کافی برای اشتغال به کار مورد نظر باشد و از تخصص او برای آموزش و جایگزینی افراد ایرانی استفاده شود.

رییس اداره تعاون کار ورفاه اجتماعی شهرستان جم در خصوص مجازاتهای قانونی اظهار داشت که  بر اساس مصوبات شورای عالی کار حداقل دستمزد کارگران از تیرماه سال ۱۳۹۹ روزانه مبلغ 636 هزار و 809 ریال تعیین شده است؛ بنابر این کارفرمایانی که از خدمات کارگران خارجی غیر مجاز استفاده کنند، با استناد به بند(ج) ماده ۱۱ قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت بابت هر روز اشتغال غیرمجاز هر کارگر خارجی، معادل پنج برابر حداقل دستمزد به میزان  3184000  ریال جریمه می شوند.  همچنین برابر با  ماده ۱۸۱ قانون کار هرگونه به کارگیری اتباع خارجی در واحدهای کارگاهی را ممنوع و صراحتا اعلام کرده کارفرمایانی که اتباع بیگانه فاقد پروانه کار را به خدمت بگیرند یا در کاری غیر از آنچه در پروانه کارشان ذکر شده بپذیرند، برابر قانون از ۹۱ روز تا ۱۸۰ روز حبس و پرداخت چند برابر دستمزد یک کارگر جریمه می‌شوند.

۴ اَمرداد ۱۳۹۹ ۰۸:۱۶

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید