اخبار

هفت هزار و ۵۳۸ نفر در استان بوشهر برای بیمه بیکاری ثبت نام کردند

هفت هزار و ۵۳۸ نفر در استان بوشهر برای بیمه بیکاری ثبت نام کردند
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان بوشهر گفت: تاکنون هفت هزار و ۵۳۸ نفر از متقاضیان بیمه بیکاری در این استان در سامانه مربوطه ثبت نام کردند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان ؛ حمید رضا پناه مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان بوشهر؛ با توجه به شیوع بیماری کرونا در کشور و ایجاد مشکل برای برخی از واحدهای تولیدی استان و بیکار شدن غیر ارادی کارگران، بر اساس دستورالعمل مشترک معاونت روابط کار وزارت کار و سازمان تامین اجتماعی، این کارگران بیمه بیکاری دریافت می‌کنند.

وی بیان کرد: برای برقراری مقرری بیمه بیکاری نیاز به مراجعه حضوری کارگران به ادارات کار و کاریابی ها نیست و این کارگران با مراجعه و ثبت نام در سایت Bimebikari.mcls.gov.ir می‌توانند برای دریافت بیمه بیکاری تا پایان ار دیبهشت ماه سال جاری از مقرری بهره‌مند شوند.

پناه اضافه کرد: طبق شیوه نامه، ۱۰ گروه فعالیت و زیر بخش‌های اقتصادی به عنوان فعالیت‌هایی که متاثر از ویروس کرونا بوده‌اند و به صورت غیر مترقبه کسب و کار آنها دچار آسیب شده تعیین  که کارگران آن می‌توانند برای مدت سه ماه (از اسفند پارسال تا اردیبهشت امسال) از مزایای بیمه بیکاری بهره‌مند شوند.

وی افزود: همچنین سایر بنگاه‌هایی که جزو ۱۰ گروه شغلی یاد شده نیستند اما به دلیل اثرات ناشی از این ویروس ناچار به کاهش فعالیت و تعدیل نیروی کار خود شده‌اند در کمیته‌های ۲  نفره  مورد بررسی قرار گیرند.

پناه تاکید کرد: مقرری بیمه بیکاری فقط به افرادی که مشمول قانون کار، قانون تامین اجتماعی و قانون بیمه بیکاری  هستند تعلق می‌گیرد و  سایر بیمه شدگان از جمله بیمه‌های خاص، مشاغل آزاد، خویش فرمایی، بیمه کارگران ساختمانی، قالیبافان، رانندگان حمل و نقل شهری و مواردی که از مشمول قانون ذکر شده مستثنی شده‌اند، شامل بیمه بیکاری نمی‌شود.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان بوشهر گفت: متقاضیان بیمه بیکاری باید سه شرط مشمول قانون کار، مشمول بیمه تامین اجتماعی و مشمول قانون بیمه بیکاری را دارا باشند برهمین اساس نام نویسی در سامانه اینترنتی ملاک برخورداری از بیمه بیکاری نیست و باید سه شرط یاد شده نیز در مورد آنها محرز شود.

پناه ادامه داد: پس از ثبت نام متقاضیان، فهرست آنان برای صحت سنجی به سازمان تامین اجتماعی ارسال و سپس بر اساس اعلام این سازمان، برای افرادی که فاقد شرایط قانونی بوده و مشمول استفاده از این مزایا نیستند، پیامک جداگانه‌ای مبنی بر  احراز نشدن شرایط ارسال می‌شود.

وی افزود: همچنین برای افرادی که حائز شرایط شده‌اند نیز پیامکی مبنی بر ورود دوباره به سامانه و درج نام و کد شعبه تامین اجتماعی و اعلام حساب بانکی ارسال می‌شود.

پناه گفت: سامانه کشوری در تمام استان‌ها طراحی شده و بعد از ثبت نام پالایش از مرکز انجام می‌شود اما کارگاه‌هایی که خارج از این شرایط شغلی شده در کارگروه‌های استانی بررسی می‌شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود در باره اشتغال روستایی اضافه کرد: سال گذشته ۲۵۴میلیارد و ۳۴۶ میلیون تومان تسهیلات اشتغال روستایی به سه هزار و ۴۵۶ طرح در استان بوشهر پرداخت شده‌است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان بوشهر گفت: با پرداخت این تسهیلات چهار هزار و ۲۷۷ شغل در استان ایجاد شده‌است.

وی یادآو رشد: استان بوشهر با پرداخت این میزان تسهیلات اشتغال روستایی از جمله استان‌های برتر در این بخش است.

۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۱۲:۰۹

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید